Δευτέρα 9 Νοεμβρίου 2015

Γ! ΕΘΝΙΚΗ 9η Αγωνιστική

Νίκη Βόλου – Τύρναβος 0-0, Αιγινιακός – Πύρασος 4-1, Ρήγας – Αχιλλέας Νεοκ. 2-0 – Το φιλμ της 9ης αγωνιστικής στη Γ’ Εθνική

Η Νίκη -ίσως πιο βελτιωμένη από προηγούμενα παιχνίδια της- συνάντησε μεγάλη αντίσταση από τον Τύρναβο που έπαιξε σκληρά, ανοικτά και είχε τις δικές του μεγάλες ευκαιρίες.
Ο Τύρναβος στο 26’ είχε μεγάλη ευκαιρία για γκολ με τον Τασιούλη, αλλά το σουτ έφυγε ελάχιστα άουτ και λίγα λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση, με σουτ του Μαλαράμπε, μέσα στην περιοχή των αντιπάλων, που κόντραρε σε αμυντικό και βγήκε κόρνερ.
Στο 37’ δοκάρι για τον Τύρναβο με τον Αϊβάζη και επικίνδυνο σουτ του Χριστίδη βγήκε κόρνερ από κόντρα.
Στο μεγαλύτερο διάστημα του β’ ημιχρόνου η Νίκη «βομβάρδιζε» συνεχώς την εστία των φιλοξενούμενων.
Τεράστια ευκαιρία στο 91’, σε τετ α τετ του Κρεββατά με τον Παπαγιάννη, αλλά η κεφαλιά του χλιαρή στα χέρια του τερματοφύλακα.
Στο 93’ ακυρώθηκε γκολ του Ναουμίδη με κεφαλιά, σαν οφσάιντ, προκαλώντας πολλές διαμαρτυρίες των Νικιωτών.
Κίτρινες: Τύρναβος 4, Νίκη 2 (Μαλαράμπε, Ιβανίδης)

*Ο Ρήγας επικράτησε απόλυτα του Αχιλλέα Νεοκαισάρειας και στο πρώτο ημίχρονο πέτυχε ήδη τα δυο του τέρματα. Ο Πύρασος υπέκυψε στην ανωτερότητα του Αιγινιακού και ηττήθηκε με το ευρύ σκορ 4-1.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΟ Β’ ΟΜΙΛΟ
Το σκάνδαλο με τις απανωτές και αναιτιολόγητες τιμωρίες της Νίκης Βόλου …κοσμεί τη βαθμολογία του 2ουομίλου της Γ’ Εθνικής. Ούτε λίγο ούτε πολύ, η ΕΠΟ αφαίρεσε από τους κυανόλευκους της Νέας Ιωνίας (και …μέχρι τώρα) συνολικά 11 βαθμούς, εκτός από την πρόσφατη τιμωρία της έδρας και δυο απανωτά πρόστιμα των 2.500 ευρώ έκαστο. Μάλιστα της επέβαλε και ποινή -2 βαθμούς για την επόμενη αγωνιστική περίοδο. Κατόπιν αυτών, οι 16 βαθμοί που έχει συλλέξει η Νίκη ως τώρα στο πρωτάθλημα (δεύτερη κανονικά στον βαθμολογικό πίνακα) «μεταμορφώθηκαν» σε …5.
Και ο Πύρασος έχει τιμωρηθεί με πρόστιμο 2.500 ευρώ και μια αγωνιστική έδρας χωρίς φιλάθλους.
Κατά τα άλλα, πρώτος στο Β’ Όμιλο είναι ο Καραϊσκάκης (είχε ρεπό) με 20 βαθμούς και ακολουθούν ο Αιγινιακός και η Πύδνα Κίτρους με 17.

Οπούντιος 4
*Δεν έχουν κάνει ακόμη το ρεπό τους οι ομάδες: Φαρκαδόνα, Φωκικός, Νίκη Βόλου, Τύρναβος, Αχέρων, Οπούντιος, Θεσπρωτός και Εθνικός Φιλιππιάδας
*Η Νίκη Βόλου έχει τιμωρηθεί από την ΕΠΟ με -11 βαθμούς, καθώς και ο Πιερικός με -6.